REKTÖR ATAMALARINDA GÜL KRİTERLERİ

Üniversite iradesi hiçe sayıldı. AKP’ye yakın isimler rektör oldu.

REKTÖR ATAMALARINDA GÜL KRİTERLERİ

Üniversite iradesi hiçe sayıldı. AKP’ye yakın isimler rektör oldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün Abant İzzet Baysal (AİBÜ) ve Kırıkkale üniversitelerindeki seçimleri hiçe sayarak AKPye yakın olan adayları rektör olarak ataması tepki çekerken, Gül döneminde toplam 14 üniversitede yapılan seçim sonuçlarında birinci olanlar değil, 2. ya da 3. sıradaki adaylar atandı.

Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı görevine geldiği Ağustos 2007den bu yana rektör atamalarında genellikle AKPye yakın olan ve üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasını savunan Türban Bildirisinde imzası olan adayları seçti.

Gül önceki gün de AİBÜ ile Kırıkkale Üniversitesine yaptığı rektör atamasında benzer bir tutum sergiledi. Gülün, AİBÜde 171 oyla birinci olan Prof. Dr. Atilla Kılıç yerine üniversitedeki seçimlerde 48 oy alan Prof. Dr. Hayri Coşkunu, Kırıkkale Üniversitesinde ise 167 oyla birinci olan Prof. Dr. Ahmet Murat Çakmak yerine, seçimlerde 126 oy alan Prof. Dr. Ekrem Yıldızı ataması, üniversiteki seçim sonuçlarının dikkate alınmadığını ortaya koydu. Özellikle AİBÜde seçimlerden önce Coşkunun AKP milletvekilleri ve AKP Bolu İl Başkanı ile toplantı yapması, öğretim üyeleri ve İzzet Baysal Vakfında büyük sıkıntı yaratmıştı.

Gül döneminde toplam 53 üniversiteye rektör ataması yapıldı. Bu üniversitelerden 23üne YÖKte oluşturulan listeler üzerinden atama yapılırken, geri kalan 30 üniversitede rektörlük seçimleri için öğretim üyelerinin katılımıyla seçimler yapıldı. 28 üniversitede gerçekleştirilen seçimlerin ardından YÖK, aday adayını 3’e düşürerek Cumhurbaşkanına liste halinde sundu. Seçimlerin yapıldığı üniversitelerde YÖK, bazı rektör adaylarını birinci olmasına karşın listeye almadı, bazı adayları ise 2. ve 3. sıraya indirdi. Gül de genellikle üniversitedeki seçim sonuçlarını göz ardı ederek, seçimlerde 2. ya da 3. olan ve YÖK tarafından liste başına çekilen adayları rektör olarak atadı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56