SANATÇI KUTSAL EVCİMENE CEZA VERİLDİ

Arguvan’da 2 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen festivalde sahne alan ve Aşık Fakir’e (Rıza Karahan) ait “Satın Eşek Sıpaları” adlı adlı türküyü seslendirdikten sonra dava açılmıştı. Verilen cezanın duyulmasından sonra sosyal medya aracılığı ile tepki gösterildi.

SANATÇI KUTSAL EVCİMENE CEZA VERİLDİ
Arguvan’da 2 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen festivalde sahne alan ve Aşık Fakir’e (Rıza Karahan) ait “Satın Eşek Sıpaları” adlı adlı türkü ve konuşması nedeniyle dava açılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan sanatçı Kutsal Evcimen, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanatçı Evcimen'e, o dönemde Başbakanlık görevinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Heyet, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vererek, cezayı erteledi. Sanatçı Sinan Güngör ise beraat etti.

Sanatçılar Evcimen ve Sinan Güngör duruşmaya katılmadı Avukat Yusuf Sürücü duruşmada hazır bulundu.

Daha önce AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin yaptığı açıklamalarında hakaretlere maruz kalan Kutsal Evcimen Basın yoluyla hakaret etmek iddiasıyla açılan açtığı davayı kazanmış. Mustafa Şahin 5 Bin TL tazminat ödemeye mahkûm edilmişti.

Sanatçılar Evcimen ve Sinan Güngör daha önce yaptıkları açıklamalarında şunları belirtmişlerdi.

Bir daha görülüyor ki bu ülkenin sanatçıları, yazarları, aydınları hala baskı altındadır. Soytarılık kral ve padişahlar karşısında yapılır. Biz türkülerimizi her zaman haktan ve halktan yana söyledik ve söylemeye de devam edeceğiz. Pir Sultan Abdal, Hızır paşa karşısında nasıl boyun eğmediyse zamane yezitleri karşısında pirimizden aldığımız bu duruş geleneğini devam ettireceğiz.

Sazımızı çalmaya ve sözümüzü söylemeye devam edeceğiz.

BU MEMLEKET BİZİM, SATAMAYACAKSINIZ!

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

ÖZGÜR DOĞAN İNSAN KÖLELEŞTİRİLEMEZ!

KUTSAL EVCİMEN & SİNAN GÜNGÖR

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56