SEYFİ OKTAY'DA ERGENEKON KAPSAMINDA GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sürdürülen soruşturma kapsamında Malatya Hekimhan Ballıkaya (Mezirme) Köyünden eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara Keçiören 19 Mayıs Caddesi'ndeki evinde gözaltına alındı.Gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın, yüksek tansiyon dolayısıyla yatarak tedavisine karar verildi

SEYFİ OKTAY'DA ERGENEKON KAPSAMINDA GÖZALTINA ALINDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sürdürülen soruşturma kapsamında Malatya Hekimhan Ballıkaya (Mezirme) Köyünden eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara Keçiören 19 Mayıs Caddesi'ndeki evinde gözaltına alındı.

"Bizi de üzdü"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın, Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınmasıyla ilgili, ''Sayın Seyfi Oktay, Türk siyasetinde saygın bir isim. Böyle bir olaya maruz kalması gerçekten bizi de üzdü'' dedi.

Evinde arama yapıldı

Ergenekon soruşturması kapsamında eski adalet bakanlarından Seyfi Oktay'ın Beysukent Angora Evleri'ndeki konutunda yapılan arama sona erdi. Sabah saatlerinde Oktay'ın Keçiören'deki evinde arama yapan polis ekipleri, Oktay ile birlikte Beysukent Angora evlerindeki konuta geçti. Buradaki arama da yaklaşık 3 saat sürdü.

Bu sırada Deniz Baykal ve bazı CHP'li milletvekilleri de Oktay'ı evine gelerek, 45 dakika kaldı. Baykal ve beraberindekiler evden ayrılırken, polis ekipleri de Oktay'ı evden çıkararak, sivil ekip otosuna bindirdiler. Bu sırada Oktay'ın Baykal ve beraberindekilerle tokalaştığı görüldü. Oktay'ın evden ayrılışı sırasında evinin önünde bekleyen yakınları ve bazı vatandaşlar, hükümet aleyhine slogan attı.

Deniz Baykal, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Ülkemiz bir süreden beri bir hukuk, akıl, gönül ve vicdan tutulması yaşıyor. Umarım kısa sürer'' değerlendirmesinde bulundu.
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ile bazı Alevi sivil toplum kuruluşları temsilcileri de Oktay'ı ziyaret etti.

Balkız, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen sürede kafalarının karıştığını belirterek, bir taraftan bir şebekenin üzerine gidildiğini, diğer taraftan gazetecilerin, akademisyenlerin de o karanlık kişilerin arasında addedildiğini söyledi.Oktay'ın ''hukuku ve suçun ne olduğunu'' iyi bildiğini belirten Balkız, ''Oktay, bizim dedemiz ve inanç önderimizdir. Biz Seyfi Oktay'ın buradan Pir Sultanlar gibi ayrılacağından ve Pir Sultanlar gibi döneceğinden eminiz'' diye konuştu. Polis ekipleri, Oktay ile beraber arama yapmak üzere Gaziosmanpaşa'daki bürosuna geldiler.

Kamer Genç'ten ziyaret

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç Ergenekon soruşturması kapsamında evinde arama yapılan eski Adalet Bakanlarından Seyfi Oktay'ı ziyaret etti. Kamer Genç, Oktay'ın Keçiören 19 Mayıs Caddesindeki evine gelişinde, Seyfi Oktay'ın dışarıda bekleyen yakınları tarafından alkışlarla karşılandı.

Genç, yaklaşık 10 dakika kaldığı evden ayrılırken yaptığı açıklamada Oktay'la görüşüp geçmiş olsun dileklerini ilettiğini söyledi. Genç, ''Kendisiyle görüştüm. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Sayın Bakanımızla ilgili bir arama kararı, bir de yakalama kararı varmış. Herhalde İstanbul'a götürecekler. Tabii ki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon'la ilgili, yardım ve yataklıkla ilgili bir iddia var. Herhalde itiraz edilecek'' diye konuştu.

Genç, gazetecilerin Oktay'ın durumu nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruları üzerine ise herhangi bir şey söylemediğini kaydetti. Bu arada Kamer Genç, bir gazetecinin CHP'ye katılıp katılmayacağı sorusunu da yanıtlayarak, ''Evet katılacağım'' dedi.

Oktay'ın yakınları evinin önünde toplanmaya devam ederken bina girişine Türk Bayrağı asıldı. Bazı komşularının da evlerinin pencerelerine Türk Bayrakları astığı görüldü. Genç, Oktay'ın evinin yakınındaki Malatyalılara ait derneğe de giderek, dernekte bulunanlarla çay içti.

 Oktay'ın yatarak tedavisine karar verildi

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın, yüksek tansiyon dolayısıyla yatarak tedavisine karar verildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinde sabah saatlerinde gözaltına alınan Oktay'ın, Keçiören ve Beysukent'teki evleri ile Gaziosmanpaşa'daki bürosunda arama yapıldı.

Oktay daha sonra polis ekiplerince, sağlık kontrolü için Keçiören'deki Adli Tıp Kurumuna  götürüldü. Sağlık kontrolünün ardından Oktay'ın, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesine sevkine karar verildi. Oktay'ın tansiyonunun düşürülemediği için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde yatarak tedavisi yönünde karar verildiği öğrenildi.

 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56