SEYFİ OKTAY’IN GÖZALTINA ALINMASI PROTESTO EDİLDİ

“Dede Seyfi Oktay hukukçudur. 76 yaşındadır. Neyin suç olduğunu, onu gözaltına alan savcıdan daha iyi bilir. Bu nedenle Pir Sultan gibi girdiği adalet sarayından, Pir Sultan gibi çıkacaktır. Aleviler tarihin hiçbir döneminde darbeci olmamışlardır. Darbelerin hedefi ve mağduru olmuşlardır.”

SEYFİ OKTAY’IN GÖZALTINA ALINMASI PROTESTO EDİLDİ

Türkiye A-levi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi’nin ortaklaşa yaptıkları yazılı basın açıklamasında, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın gözaltına alınması eleştirilerek, Ergenekon kovuşturmasını yürütenlere bir sözümüz var. Alevilerle oynamayın denildi.

AKP, muhalifleri bu yolla susturmaya çalışıyor kanaatinin toplumun geniş bir kesimince paylaşılır hale geldiği belirtilen açıklamada, Ergenekon soruşturma sürecinin cezalandırmaya hatta infaza dönüşmüş olmasına ve Alevi önderlerinin Ergenekon’un hedefi olduğu iddialarına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: Nasıl oluyor da Aleviler, Ergenekoncu olabiliyor? Bu ne çelişki? Her yurttaş gibi Aleviler de kanun karşısında eşittir. Onlar da şüpheli konumunda olabilirler ama işin ucu eski Adalet Bakanı Seyfi Oktaya kadar uzatıldığına göre ‘bunda bir iş var’ demez miyiz? Aynı zamanda bir inanç önderi, dede olan Oktay üzerinden ‘A-levilere mesaj verilmek isteniyor’ diye düşünmez miyiz?

Alevi derneklerinin Ergenekon operasyonu sürecini dikkatle izlediklerinin belirtildiği açıklamada, İntihara sevk edilen, her türlü usul çiğnenerek yargılanan şüphelilerin Alevi oluşları da bir etmen değil miydi diye soruldu. Uygulamanın başka bir derin devlet inşa ediliyordiye düşündürdüğü kaydedilerek, özetle şu tespitlere yer verildi: Dede Seyfi Oktay hukukçudur. 76 yaşındadır. Neyin suç olduğunu, onu gözaltına alan savcıdan daha iyi bilir. Bu nedenle Pir Sultan gibi girdiği adalet sarayından, Pir Sultan gibi çıkacaktır. Aleviler tarihin hiçbir döneminde darbeci olmamışlardır. Darbelerin hedefi ve mağduru olmuşlardır.

Öte yandan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de yaptığı yazılı açıklamada Oktay’ın gözaltına alınış biçimine tepki göstererek, Demokrasi konusunda ödün vermez kişiliği ve hukuksal alanda değerli katkılarıyla tanınan bir siyaset adamının polis tarafından bu şekilde gözaltına alınmasını şiddetle kınıyoruzdedi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56