SİVAS KATLİAMI ANMASINA YASAK

Sivas Valisi Ali Kolat, 2 Temmuz 1993’te 35 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak katliamının anma törenine saatler kala “Madımak olaylarının yıldönümünde anma etkinliği yapacak grubun toplu halde otel önüne gelmelerine ve burada basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyecek” dedi.

SİVAS KATLİAMI ANMASINA YASAK

Sivas Valisi Ali Kolat, 2 Temmuz 1993te 35 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak katliamının anma törenine saatler kala Madımak olaylarının yıldönümünde anma etkinliği yapacak grubun toplu halde otel önüne gelmelerine ve burada basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyecekdedi. Alevi örgütleri duruma tepki gösterdi.

Sivas Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, dün 2 Temmuzda yapılacak anma programlarının Ethembey Parkı önünden yürüyüş ile başlayacağını, grubun otel önüne gelip çelenk ve karanfil bıraktıktan sonra konuşma yapılacağını duyurdu. Ardından bir açıklama yapan Vali Ali Kolat ise İl Güvenlik Kurulunun aldığı kararla Madımak Oteli önünde 2 Temmuz günü anma etkinliği yapılmasının yasaklandığını belirtti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin 9 Haziranda yurdun dört bir yanından gelen yurttaşlarla Madımak Oteli önünde düzenlemek istediği Madımak utanç müzesi olsunetkinliği de valilik tarafından engellenmek istenmişti. Daha sonra basın açıklamasına izin vermişti

Alevi örgütleri: Orada olacağız

Alevi örgütleri ise Vali Kolatın açıklamalarının ardından ayağa kalktı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkan, eşit yurttaşlık talepleri yerine getirilene ve Madımak utanç müzesi olana kadar kararlılıkla anma etkinliklerini sürdüreceklerini belirtti. Erkan, Bugüne kadar anma etkinliklerinde herhangi bir sorun, problem yaşatmadık. Gelinen noktada demokratik taleplerimiz taban buldu ve bu hükümeti rahatsız etmiş olmalı. Bu antidemokratik uygulamayı insancıl bulmuyoruz. Bizim niyetimiz kavga, dövüş değil. 2 Temmuzda da Sivasta Madımak önünde olacağızdedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel ise şöyle konuştu: Bu yasağın arkasında ne var buna bakmak gerekiyor. Bizim bilmediğimiz bir istihbarat bilgisi varsa bizimle de paylaşmaları gerekiyor. Ya da olay çıkmasını istiyorlar. Ne insanları, ne de Türkiyeyi germek, düşmanlık tohumları atmak için biz buraya gitmiyoruz. Burada 33 canımızı şehit vermişiz. Anmayacak mıyız? Hatırlamayacak mıyız? Ne zamandan beri anma yasak? Biz 2 Temmuzda Sivasta Madımak Oteli’nin önünde olacağız.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56