TAKDİRİ İLAHİ DİYEREK GEÇEMEYİZ

Adana'nın Aladağ ilçesindeki 3 katlı Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda yangın çıktı. CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, "Köy okulları kapatılarak köylüler ilçelerdeki okullara yöneltiliyor. Bununla alakalı da öğrencilerin gidebilecekleri tek adres cemaat yurtları oluyor" dedi.

TAKDİRİ İLAHİ DİYEREK GEÇEMEYİZ

Adana'nın Aladağ ilçesindeki 3 katlı Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda yangın çıktı.

Yangın sonucunda 11 öğrenci ve 1 güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdi. Faciada yaralanan 22 öğrenci ise Adana’daki çevre hastanelere götürüldü.

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, öğrencilerin geceleri dışarıya çıkmaması için tüm kapıların kilitli bırakıldığına yönelik bir iddianın olduğunu bildirdi. Türkmen, facianın yaşandığı yurdun tarikatlara ait bir yurt olduğu herkes tarafından bilindiğini ifade ederken, “Takdiri ilahi deyip geçemeyiz” dedi.

Yaşanan olay ve yurtlarla alakalı olarak derhal bir araştırma önergesini sunacaklarını aktaran Türkmen, “Ölümlerde fiziki olarak kim sorumluysa, o sorumluluk kadar AKP de eğitim politikaları ekseninde sorumludur “ diyerek özel yurtların vehametini işaret etti.

Türkmen, köy okullarının kapatılarak köyde yaşayan ailelerin çocuklarını yurtlara teslim etmek zorunda bırakıldığını şu sözlerle aktardı:

“Aladağ’da bulunduğum süre boyunca gezilerimde de gördüğüm üzere ilçede Süleymancı Tarikatı’nın çok güçlü olduğu bilinir. AKP’nin köylerdeki okulları kapatma politikası uzunca bir süredir devam ediyor. Öğretmenler köylerde her şeye rağmen aydınlanmanın sembolüdür. Okulları kapatarak, köylerde yaşayan insanları kendilerini geliştirebilecek yalnızca bir kişiyle baş başa bırakırsınız, o da cami imamlarıdır. Aileler ise yoksullar ve çocuklarını okutmak istiyorlar. Köylerde okul olmaması sebebiyle ilçeye yöneldiklerinde servis problemiyle karşılaşıyorlar. Buna dair bir çözüm de yok. Evlerinde uyuması gereken çocuklar bu sebeplerle yurtlara yönlendiriliyor. Bu aileler yurtlar konusunda mecbur ve çaresizler. Bu iktidarın gerçek bir ayıbıdır. Ölümlerde fiziki olarak kim sorumluysa, o sorumluluk kadar AKP de eğitim politikaları ekseninde sorumludur”

Birgün

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 13:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
seda
seda - 7 yıl Önce

akp ye camur atan her türlü haberi yayınlayın zaten siz akp nin ne suçu var siz iyiyce kafayı yemişsiniz yurdu akp mi yaktı...

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56