TEKEL İŞÇİLERİ ANKARAYI SALLADI

Türk-İş Başkent\'te \'demokrasi ve haklar\' mitingi düzenledi. Mitinge, Ankara dışından gelen 25 bin işçi destek verdi.

Hürriyet Video\'larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!

TEKEL İŞÇİLERİ ANKARAYI SALLADI

Türk-İş Başkent\'te \'demokrasi ve haklar\' mitingi düzenledi. Mitinge, Ankara dışından gelen 25 bin işçi destek verdi.

On binlerce işçi sabah saatlerinde Sıhhıye Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Türk-İş’in \"Ekmek, Barış, Özgürlük İçin Demokrasi ve Haklar Mitingi\", Sıhhiye Apdi İpekçi parkında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Pevrul Kavlak yaptığı konuşmada \"Ekmek, barış, özgürlük için Türk-İş’in sesi olmak için buradayız\" dedi. Pevrul şöyle devam etti:

\"Başbakan Ankara’da, Cumhurbaşkanı, siyasiler Ankara’da. Sesimizi duyması gereken kurum ve kuruluşlar Ankara’da. İşte bu miting de Türk-İş’in Ankara’da olduğunu hatırlatmak içindir. Türk-İş’in davası siyasi değildir. İşçiyi aç bırakmayacak ekmek içindir. Bu mitingin sahibi Türk işçisidir, Türk-İş’tir. Ekmek, barış, özgürlük için Türk-İş’in sesi olmak için buradayız.\"

-MİTİNGE KATILAN KURULUŞLARDAN BAZILARI-

Bu arada, mitinge başta CHP, İşçi Partisi, ÖDP, TKP olmak üzere çeşitli siyasi partilerinin temsilcileriyle birlikte DİSK, KESK, Türkiye Kamu Sen gibi konfederasyonların temsilcileri ile halkevleri, Birleşik Kamu İşverenleri Sendikası ve birçok sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı gözlendi.

-MİTİNGTE ATILAN SLOGANLAR VE TAŞINAN DÖVİZLER-


Mitingte, \"Silkele Türk-İş düşecekler\", \"Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek\", \"Tekel işçisi direnişin simgesi\" şeklinde sloganlar atılırken, işçilerin ellerinde bulunan dövizlerde ise, \"Limanlar vatandır, Özelleştirmeye hayır\", \"Taşeronlaşmaya itfaiyeden hayır\", \"Kahrolsun ücretli kölelik düzeni\", \"İtfaiyede yatmadık vatandaşı satmadık\", \"Hani din kardeşiydik, niye siz villada biz sokaktayız\", \"One minute Tayyip, tekel işçisine reva gördüğün 4/C yasası çok ayıp, bir daha da Ankara’ya gelmem\", \"Yangında can kayıpları artacak, sorumluluk Kadir Topbaş’ın olacak\" ifadeleri yer aldı.

\'TÜRKİYE YANGIN YERİ\'

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, \'\'Eylemlerimizden rahatsız olanlar var. Ben de diyorum ki rahatsız olacağına çözüm üret. Herkes bilsin ki TÜRK-İŞ belki her zaman gürlemez ama gürlediğinde yağar ve kuru gürültüye pabuç bırakmaz\'\' dedi.

Kumlu, TÜRK-İŞ\'in Sıhhiye Meydanı\'nda düzenlediği \'\'Ekmek, Barış, Özgürlük İçin Demokrasi ve Haklar\'\' mitinginde yaptığı konuşmada, katılımcılara, Türkiye\'nin dört bir yanından, kış gününde yağmur çamuru hiçe sayıp, yollara düştükleri için teşekkür etti.

\'\'Bugün Türkiye bir yangın yerine dönmüştür. Emek büyük bir saldırı altındadır\'\' diyen Kumlu, \'\'Emeğin ürettikleri, bu yangında haramiler tarafından talan edilmektedir. Adaletsizlik her alanda hüküm sürerken, herkes bu adaletsizliğin karanlığı içine çekilmek istenmektedir. Ama rüzgar eken, fırtına biçer\'\' diye konuştu.

İşçilerin düşmanlık, kin, haset nedir bilmediğini dile getiren Kumlu, şunları kaydetti:

\'\'Ülkemiz için alınteri döker, ekmek paramız için çalışırız. İsteriz ki bacamız tütsün, soframızda aş olsun, ekmek olsun. Çocuklarımız sağlıklı ve gelecek kaygısı duymadan büyüsün.

Siz Tekel işçileri, karda, kışta, soğukta, çoluk çocuk TÜRK-İŞ\'in önünde, bir aydır ekmek için mücadele veriyorsunuz. Siz itfaiye işçileri, bir aydır Saraçhane Parkı\'nda, çadırlarda, ekmek için mücadele veriyorsunuz. Siz şeker işçileri, aylardır her yerde mitingler yapıyorsunuz, ekmek mücadelesi veriyorsunuz.

Sizlerin verdiği mücadeleye \'ideolojik\' diyenler var. Böyle diyerek, kendi hatalarının üzerini örtmek isteyenler var. İşin kolayına kaçmak isteyenler var. İşte burada, halkımızın gözü önünde soruyorum size. Verdiğiniz mücadele ideolojik mi? Ben şahidim ki değil, ben kefilim ki değil. Sizler, ekmek parası için özlük haklarınız için güvenli bir gelecek için mücadele veriyorsunuz. Sizler, özelleştirmelerin memleketimizi nasıl yoksullaştırdığını, nasıl ele güne muhtaç ettiğini göstermek için mücadele ediyorsunuz.\'\'

-\'\'HELAL OLSUN SİZE\'\'-


TEKEL ve itfaiye işçilerini verdikleri sağduyulu, ağır başlı mücadele için kutlayan Kumlu, \'\'Sizlerin mücadelesi, tüm emekçilerin mücadelesidir. Sizler, bizleri yönetenlerin ne kadar acımasız olduğunu kör göze parmak, herkese gösterdiniz. Su sıktılar, yılmadınız. Biber gazı sıktılar, yılmadınız. Gece yarıları çadırlarınızı bastılar, yılmadınız. Helal olsun size, helal olsun. Tüm emekçilerin hakkı size helal olsun\'\' dedi.

Çalışma yaşamında son dönemde yaşanan gelişmeleri eleştiren Kumlu, \'\'(Avrupa Birliği) diyorlar, (demokratik açılım) diyorlar, (sosyal diyalog) diyorlar, (sendikalar başımızın tacı) diyorlar. Sonra ne yapıyorlar bir bakalım: Çalışma hayatını düzenleyen yasalar değişti mi? Örgütlenmenin önündeki engeller kalktı mı? Taşeronlaşma engellendi mi? İş kazaları durdu mu? İş güvencesi sağlandı mı? Hayır. Bunların hiçbiri yapılmadı\'\' diye konuştu.

Emeğin çıkarının, kavgada değil, barışta, ayrılıkta değil, kavuşmada olduğunu öğrene öğrene bugünlere geldiklerini vurgulayan Kumlu, barışı bilmeyenlere barışı öğretmekte, uzlaşmayı bilmeyenlere uzlaşmayı öğretmekte kararlı olduklarını belirtti.

-\'\'SORUMLULUK HATADA ISRAR EDENLERİN OLUR\'\'-

İşçilerin gücünün temelinde para, kar, tahakküm olmadığı, güçlerinin temelinde inanç, masumiyet, savunduklarının haklılığı olduğunu dile getiren Kumlu, şunları kaydetti:

\'\'Bizim gücümüzün temelinde, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına duyduğumuz saygı var ama emeğin en yüce değer olduğunu unutanlar, ara sıra bizim de ne olduğumuzu unutuyor. İşte o zaman ne oluyor? Böyle meydanlara çıkıp, işte böyle hep birlikte ayağa kalkıp, ne olduğumuzu hatırlatıyoruz. Diyelim olmadı, daha ne yapıyoruz? Seçim zamanı sandık önümüze konduğunda, kırmızı kartı gösteriyoruz.

Eylemlerimizden rahatsız olanlar var. Ben de diyorum ki rahatsız olacağına çözüm üret. Herkes bilsin ki, TÜRK-İŞ belki her zaman gürlemez ama gürlediğinde yağar ve kuru gürültüye pabuç bırakmaz. Biz tavrımızı koyarız, ülkeyi idare edenlerin yapması gereken, bizlere kulak vermek, taleplerimize duyarlı olmaktır. Kulak ardı mı ediyorlar? O noktada, sorumluluk hatada ısrar edenlerin olur, işçinin değil.\'\'

-\'\'MARİFET IMF\'DEN DEĞİL, HALKTAN ONAY ALMAKTA\'\'-

IMF\'den onay almak uğruna yıllardır halkın iliğinin kemiğinin sömürüldüğünü ileri süren Kumlu, bu süreçte vatandaşın daha da yoksullaştırıldığını, esnafın iflas noktasına getirildiğini iddia etti. \'\'Ekonomik krizin ülkeye teğet geçtiği\'\' söylenirken, krizin bedelinin daha çok işsizlik, daha çok yoksulluk olarak kendilerine ödetildiğini öne süren Kumlu, şöyle konuştu:

\'\'Krizin panzehiri, sosyal devlet politikalarına geri dönmektir dedik, dinlemediler. Şimdilerde IMF ile yeni bir anlaşmadan bahsediliyor. Sayın Başbakan, madem artık IMF\'ye ihtiyacımız yok, hala niçin yeni anlaşmadan bahsediyorsun. Yerden göğe her şeyin satıldığı, yetmedi mi? Yetmedi mi, sağlık haklarımızın, sigorta haklarımızın budandığı? Daha ne kaldı, ne? Artık IMF\'yi def etme zamanı geldi. Çünkü marifet IMF\'den değil, halktan onay almakta.

İşçilerin, emeği ile geçinenlerin açlığı, yoksulluğu hükümetin vebalidir. Hak arayan emekçilerin seslerine kulak tıkamak, hükümetin vebalidir. Türkiye\'nin her yanı, Ankara\'nın göbeği, ekmek, barış, özgürlük için yanıyor. Bu yangını söndürmek hükümetin görevidir.

Ey hükümet, sana sesleniyorum: TEKEL ve itfaiye işçileri başta olmak üzere çalışanların taleplerine kulak ver, işsizliğin önle, kiralık işçilik düzenlemesinden vazgeç, kıdem tazminatı hakkımıza el uzatma, 4/C ve benzeri uygulamalardan vazgeç, İşsizlik Sigortası Fonu\'na el uzatma, vergi adaletsizliğini gider, sağlık ve sigorta haklarımızdaki mağduriyeti gider, asgari ücreti sefalet ücreti olmaktan çıkar, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki aksaklıkları gider, antidemokratik yasaları değiştir, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldır, taşeronlaşma ve kayıt dışı ekonomiyi engelle, sosyal devleti uygula, özelleştirmeleri durdur. Bu meydana, buraya kulak ver. Bu sesi duy.\'\'

-İŞÇİLER KÜRSÜYE ÇIKTI-

TÜRK-İŞ\'in düzenlediği mitinge, DİSK, KESK, TTB, TMMOB, BASK, HAKSEN, bazı siyasi partiler, meslek örgütleri, öğrenci grupları, kadın dernekleri, gay ve lezbiyen toplulukları destek verdi.

Katılımcılar, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi önündeki polis noktasında üzerleri aranarak miting alanına alındı.

Ankara\'da 34 gündür eylem yapan TEKEL işçilerinin de yer aldığı mitingde, bir TEKEL işçisi, İstanbul\'da eylemlerini sürdüren bir itfaiye işçisi ve Şeker fabrikalarının özelleştirmesine karşı çıkan ŞEKER-İŞ üyesi bir işçi yaşadıkları sorunları anlatan birer konuşma yaptı.

Onur Akın\'ın konseri ile başlayan mitingde, katılımcılar \'\'TÜRK-İŞ göreve genel greve\'\' \'\'Zafer direnen emekçinin olacak\'\', \'\'Bizi satanı biz de satarız\'\', \'\'İş, ekmek yoksa barış da yok\'\' şeklinde sloganlar attı.

MİTİNGTE GERGİNLİK

Mitinginde TÜRK-İŞ Genel Başkanı Kumlu protesto edilerek kürsü bir süre işgal edildi. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Kumlu\'dan \'\'genel grev açıklaması\'\' bekleyen TEKEL işçileri, bu beklentileri gerçekleşmeyince Kumlu\'nun konuşmasının ardından konuşmaların yapıldığı kürsünün önüne geldi.

İşçilerden bazıları platformun üzerine çıkarak \'\'Kumlu buraya\'\', \'\'Genel grev genel direniş\'\' şeklinde slogan attı. Bu sırada mikrofonu alan Harb-İş Genel Başkanı Ahmet Kalfa, \'\'Emekçilerin istediği genel grevi işçiler, KESK\'i ile Türkiye Kamu-Sen\'i ile memurlarla başaracak. Emekçilerin sorunlarının çözümü için genel greve ihtiyaç vardır. TÜRK-İŞ de bu kararı almalıdır\'\' dedi.

Türk İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konuşmasını yapmak üzere mitingin gerçekleştiği Abdi İpekçi Parkı’na kurulan platforma çıktığında bazı işçilerin ıslıklı protestosuyla karşılaştı.

Konuşmasına devam etmek isteyen Kumlu’ya, işçiler sloganlarıyla müdahale etti. Kumlu, protestolar karşısında platformdan indi. Kumlu ile birlikte sendika yöneticileri de alanı terk ederken, bir grup işçinin “Kumlu buraya, bizi satanı biz de satarız” şeklinde slogan attığı gözlendi.

Diğer sendika yöneticileri işçilere ‘sakin olun’ çağrısı yapması üzerine işçiler bu kez de platforma çıkarak tepkilerini burada göstermek istedi. İşçilerin platforma çıkmak istemesi kargaşaya neden oldu. Bir grup işçi “Genel grev” çağrısında bulurken, sonra platformdaki potestocu işçiler ikna edilerek aşağı indirildiler. Mitinge katılanlarda miting alanını terk ederken, Mitinge katılan TEKEL İşçileri Türk-İş Genel Merkezi önüne döndüler.

Eyleme çeşitli illerden katılanları taşıyan 560 otobüsün Ankara\'ya geldiği öğrenildi.

Alınan önlemler kapsamında, Talat Paşa Bulvarı ve Ankara Tren Garı\'na açılan yollar ile mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı araç trafiğine kapatıldı.

Polisler tarafından arama noktaları oluşturulan meydanda, bomba arama çalışmaları da yapıldı.

Eylem için 5 bin polisin görevlendirildiği bildirildi.

Gerçek Gündem

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56