TEKEL İŞÇİSİNE İŞ BIRAKMA EYLEMİ İLE BÜYÜK DESTEK VERİLDİ

Yurt genelinde işçi ve memurlar iş bıraktı. Türk-İş eylemin baskı ve tehditlere rağmen başarılı geçtiğini belirtti.Emekli-Sen üyeleri de, TEKEL işçilerine destek amacıyla açlık grevi başlattı.

TEKEL İŞÇİSİNE İŞ BIRAKMA EYLEMİ İLE BÜYÜK DESTEK VERİLDİ

Yurt genelinde işçi ve memurlar iş bıraktı. Türk-İş eylemin baskı ve tehditlere rağmen başarılı geçtiğini belirtti

Tekel işçisine büyük destek

AKP hükümetinin uzlaşmaz tavrı nedeniyle Ankara’da 53 gündür eylem yapan TEKEL işçilerine destek amacıyla yurt genelinde gerçekleştirilen eylem kapsamında Ankara’da da işçi ve memurlar iş bıraktı. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Ankarada son 25 yılın en büyük mitingini gerçekleştirdik. Yaptığımız eylem, çok büyük bir eylemdir diye konuştu. CHP de TEKEL işçilerine çadır yardımında bulundu. TEKEL işçilerine destek amacıyla Ziya Gökalp Caddesi’nde miting yapıldı.

Türk-İş, DİSK, Türkiye Kamu-Sen ve KESK, TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla dün saat 08.00 ile 17.00 arasında iş bıraktı.

Türk-İş Genel Merkezi’nin önünde eylem yapan işçilere hitap eden Kumlu, konuşmasında Erdoğan ile bakanları çadırlara davet etti ve şöyle konuştu: Sizin mücadelenize seyirci kalanları, meseleyi çözmekte duyarsız kalanları, ben Türk-İşe, Türk-İşin önündeki bu çadırlara davet ediyorum. Sayın Başbakan, lütfen buraya gelin. Madem, ‘Sendikacılar dürüst davranmıyor’ diyorsunuz, o zaman TEKEL işçilerini ziyaret edin ve bir kez de onları dinleyin. Sayın Başbakan, ‘Türkiye açlar ve yoksullar ülkesi’ diyor. ‘4/C ile çalışmak isteyen milyonlarca insan var’ diyor. 4/Cyi bir lütuf gibi gösteriyor. ‘Eğer biz bu uygulamayı yapmasak işsiz kalacaklardı’ diyor. Yıllardan beri en değerli kurum ve kuruluşları kendi de-yişleriyle arsa fiyatına babalar gibi sattılar. 4/C statüsünde çalışmaya razı olacak binlerce insan varsa, bu razı olanların suçu mu, razı edecek kadar mağdur bırakanların suçu mu?”

TEKEL işçilerinin özlük hakları ile birlikte kamu kuruluşlarına işçi statüsünde yerleştirilme isteklerini yineleyen Kumlu şunları söyledi: Kapatılan diğer işyerlerinde bu yapıldı. SEKAda yapıldı. Köy Hizmetlerinde yapıldı. Sizler ve diğer meselelerimiz için Ankarada son 25 yılın en büyük mitingini gerçekleştirdik. Bugün yaptığımız eylem, çok büyük bir eylemdir arkadaşlar. Uyuyan dev artık uyanmıştır. Uyuyan devi uyandırdılar.”

4/C dinamitini TEKEL işçilerinin patlattığını söyleyen Kumlu, konuşmasını Yarın (bugün), KESKte işçi ve memur konfederasyonları olarak yeniden bir araya geleceğiz. Yol haritamızı belirleyeceğiz diye tamamladı.

İşçilere desteğe devam

TEKEL işçilerinin iş bırakma eylemine destek olmak için çalışmama hakkını kullanan CHP Genel Merkez çalışanları bir otobüsle Türk-İş Genel Merkezi önüne gitti. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, belediye meclis üyeleriyle birlikte Türk-İş Genel Merkezi önünde konuşma yapan Kumlu’nun yanında hazır bulundu. Kumlu, akşam yaptığı açıklamada, eylemin tehditlere rağmen başarılı geçtiğini kaydetti.

Türk-İş Genel Merkezi önünde öğle saatlerinde Hak-İş ve Memur-Sen’in eylemden çekildikleri anonsu yapıldı. Ancak, Hak-İş Genel Merkezi, akşam saatlerinde haberlerin doğru olmadığını, konfederasyonun eyleme destek verdiğini bildirdi. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu da basın ve yayın organlarında yer alan Memur-Sen, eyleme destek vermekten vazgeçti haber ve değerlendirmelerinin fiili durumla örtüşmediğini, Memur-Sen’in özellikle TEKEL işçilerinin yoğun olduğu illerde Türk-İş tarafından organize edilen eylem ve etkinliklere katılım sağladığını ve destek verdiğini söyledi.

Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, üç gündür açlık grevi yapan TEKEL işçilerine karanfil dağıtırken Demiryol-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da, Türkiye genelinde işçilerin eylemine büyük destek geldiğini bildirdi. Halkevleri Ankara’da metroların kapılarını tutarak bir süre metro ulaşımını engelledi. Danıştay’da çalışan BES üyesi memurlar da iş bırakma eylemi yaptı. TGS üyesi Anadolu Ajansı çalışanları da bir saat iş bıraktı.


Emekliler de açlık grevinde

Emekli-Sen üyeleri de, TEKEL işçilerine destek amacıyla açlık grevi başlattı. Sendika Genel Başkanı Veli Beysülen, sendikanın genel merkezinde, açlık grevi öncesinde yaptığı açıklamada, şöyle konuştu: “Bir emekli örgütü olmamızdan dolayı üyelerimizin iş bırakarak destek verme olanağı yoktur. Bunu dikkate alan merkez yürütme kurulumuz, çalışanların iş bırakmak suretiyle destek verdikleri bugün (dün) başta genel merkezimiz olmak üzere tüm şube temsilciliklerinde 1 günlük açlık grevi yapılmasını kararlaştırmıştır.”

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56