TEKEL İŞÇİSİNİN UMUDU YİNE BOŞA ÇIKTI-SÖZ BİTTİ SIRA EYLEMDE

Özlük hakları için 50 gündür Ankara’da eylem yapan TEKEL işçilerinin umudu boşa çıktı. Hükümetle Türk-İş arasında yapılan görüşmeler, hükümetin 4-C uygulamasından geri adım atmaması nedeniyle sonuçsuz kaldı.

TEKEL İŞÇİSİNİN UMUDU YİNE BOŞA ÇIKTI-SÖZ BİTTİ SIRA EYLEMDE


Söz bitti, sıra eylemde

Başbakanlık’tan istedikleri haberi alamayan TEKEL işçileri, 4-C uygulamasından geri adım atmayan hükümeti sert sözlerle eleştirdi. İşçiler, haklarını alana kadar eyleme devam edeceklerini söyledi

Eylemleri bugün 50. gününe giren TEKEL işçileri, 4-C uygulamasından geri adım atmayan hükümete sert tepki gösterdi. AKPnin adaleti bu mu diye soran işçiler, Başbakan, bizi hayal kırıklığına uğrattı, Söz bitti, sıra eylemde, Sonuna kadar da direneceğiz diyor.

TEKEL İŞÇİSİNİN UMUDU YİNE BOŞA ÇIKTI


TEKEL emekçileri için hükümetle görüşen Türk-İş, 4-C’yi ‘makyajlayan’ önerileri kabul etmedi

İşçinin umudu boşa çıktı

Özlük hakları için 50 gündür Ankarada eylem yapan TEKEL işçilerinin umudu boşa çıktı. Hükümetle Türk-İş arasında yapılan görüşmeler, hükümetin 4-C uygulamasından geri adım atmaması nedeniyle sonuçsuz kaldı. Hükümetin uygulamayı makyajlayankıdem tazminatları ve yıllık izinlerle ilgili önerilerini kabul etmeyen Türk-İş, genel grevi görüşmek üzere bugün saat 10.00da tüm konfederasyonları toplantıya çağırdı. Tek Gıda-İş Sendikasına bağlı işçiler de son anda bir çözüme ulaşılamazsa bugün açlık grevine başlayacak.

Bakanlar Kurulu, dün son zamanların en önemli toplantılarından birini yaptı. Toplantının en önemli gündem maddesini dün itibarıyla 50 gündür Ankarada eylem yapan TEKEL işçilerinin durumu oluşturdu. Erdoğanın talimatıyla bu konuda yeni bir çalışma yapan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelinen nokta konusunda kabine üyelerine bilgi verdi. Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken ilginç bir gelişme yaşandı. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, iki bakanla görüşmek için Başbakanlık’a geldi. Görüşmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de katıldı. İşçi temsilcileriyle görüşen bakanlar daha sonra tekrar Bakanlar Kurulu’na katıldı. Başbakanlıkta hareketli dakikalar yaşanırken eylemdeki işçiler de gün boyunca hükümetten gelecek açıklamayı bekledi.

İlk görüşme sonuçsuz

Türk-İş Başkanı ile bakanlar arasında gündüz saatlerinde yapılan ilk görüşmeden bir sonuç çıkmadı. Kumlu ve Atalay sendikaya dönerken, iki bakan da önerinin kabul görmediğini Başbakan ve kabine üyelerine iletti. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kumlu, Akşam tekrar bir araya geleceğiz dedi. Kumlu, Başbakan ile mi görüşeceksiniz sorusuna, Bilmiyorum yanıtını verdi.

Konfederasyonlar toplanıyor

Bir süre sonra Türk-İş temsilcileri bir kez daha Başbakanlıka çağrıldı. Yazıcı, Şimşek ve Dinçer, hükümetin TEKEL işçileriyle ilgili son teklifini Türk-İşe iletti. 4-C uygulamasından geri adım atmamakta ısrar eden hükümet, uygulamayı makyajlayarakişçiye sundu. Bu çerçevede işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesi, 22 günlük izin haklarının verilmesi ve olanaklar dahilinde çeşitli kamu kurumlarında çalıştırılması önerildi. Ancak bu öneriler 4-C uygulamasına temelden karşı olan Türk-İşi tatmin etmedi. Hükümetin önerisine ret yanıtı veren Kumlu, Başbakanlıktan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin Uzlaşma yok musoruları üzerine Taleplerimiz karşılanmadığına göre uzlaşma yok demektiryanıtını veren Kumlu, bundan sonra işçilerin ne yapacaklarına ilişkin soruya da Onu 6 konfederasyon başkanı ile değerlendireceğizyanıtını verdi.

Kumlu, Tek Gıda-İş Sendikasının başlatmayı planladığı açlık grevini de ele alacaklarını söyledi. Türk-İş, Kumlunun bu açıklamalarından kısa süre sonra bugün saat 10.00da tüm konfederasyonları toplantıya çağırdı. Ayrıca bugün saat 13.00e kadar çözüm olmazsa Tek Gıda-İş üyesi işçiler açlık grevine başlayacak.

Yazıcı’dan üstü kapalı tehdit

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Yazıcı, Şimşek ve Ömer , ortak basın toplantısı düzenledi. İşçilerin taleplerinin her yönüyle ele alındığını belirten Yazıcı, özelleştirme sonucu açıkta kalan çalışanların 4-C kapsamında istihdam edilmelerinin en adil ve doğru yöntem olduğunu savundu. Türk-İşe sundukları önerileri anlatan Yazıcı, işçilerin çalıştıkları her 1 yıl karşılığında 4-B statüsünde çalışanlar gibi iş sonu ödemesi adı altında tazminat alacaklarını söyledi. Buna ek olarak maaşların yüzde 25-30 oranında arttırıldığını belirten Yazıcı, ayrıca çalışma sürelerinin de 11 aya yükseltildiğini belirtti. TEKEL işçilerinin 17 ilde kümelendiklerini anlatan Yazıcı, bu işçilerin imkânlar ölçüsünde çalıştıkları illerde ya da civar illerdeki kamu kurumlarında istihdam edileceğini de Türk-İşe ilettiklerini söyledi. Yazıcı, Ben imkânlarımız ölçüsünde çok iyi bir pozisyon sağladığımız inancındayımdedi.

Söz konusu düzenlemeleri bir kararnameye dönüştüreceklerini belirten Yazıcı, işçilere aba altından sopagösterdi. Yazcı, Özellikle TEKEL işçilerine ve ailelerine sesleniyorum, 1 ay süreleri var havuza yerleştirmek için o süreyi kaçırmasınlar. Çünkü gerçekten önemli ölçüde bir iyileştirme vardedi.

Bakan Şimşek de işçilerin tazminatlarının saat 15.00 itibarıyla hesaplarına yatırıldığını söyledi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56