Teslim Töre Hayatını Kaybetti

68 kuşağının öncü kadrolarından Teslim Töre, Almanya'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Töre, 2003 tarihinde İsviçre’ye gelerek iltica talebinde bulundu. Bu tarihten itibaren yurt dışında yaşıyordu.

Teslim Töre Hayatını Kaybetti

68 Kuşağı devrimci hareketin önemli isimlerinden olan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu), sonrasında THKO MB ve TKEP (Türkiye Komünist Emek Partisi) kurucularından Teslim Töre, yaşamını sürdürdüğü İsviçre’nin Bern şehrinde yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Töre ile aynı şehirde yaşayan oğlu Hasan Töre daha önce babasının durumunun kötüleştiğini duyurmuştu.

Teslim Töre bir yılı aşkın süredir kanser tedavisi görüyordu.

Teslim Töre kimdir?

Malatya-Akçadağ ilçesinin Gölpınar köyünde 1939 yılında doğdu. 1963’te Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu. 1965’te Akçadağ İlçe Başkanlığına seçildi. Aynı sürede, Malatya’da çıkartılan yerel gazete Haşhaş’ta baş muhabirlik yaptı. Yazılarından dolayı yargılandı. 1969’da yayımlanmış bir bildiriden dolayı, altında imzası bulunan 6 arkadaşı ile birlikte tutuklanıp, Malatya Cezaevi’ne kondu. 3 ay sonra yapılan ilk duruşmasında tahliye oldu.

Aynı yıl yapılan milletvekili seçimlerinde, Malatya’da “bağımsız sosyalist” milletvekili adayı oldu. Ancak daha sonra seçimin anti-demokratik olduğunu belirterek adaylıktan çekildi.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile THKO’nun kuruluşunda yer aldı.

Töre Nurhak’ta Sinan Cemgillerin katledilmesinin ardından Suriye’ye geçti. Şam’da Filistin Kurtuluş Örgütü ile (FKÖ) ilişkiye geçti. Töre, arkadaşlarıyla birlikte THKO/MB adında bir örgüt kurdu. Örgüt sonrasında silah bırakmayı kararlaştırdı.

THKO/MB, 1 Mayıs 1980’de yaptığı kongre ile, Türkiye Komünist Emek Partisi’ni (TKEP) kurarak kendini feshetti. Türkiye’de yapılan kuruluş kongresinde, Teslim Töre, TKEP’in genel sekreterliğine seçildi.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası tekrar yurt dışına çıktı.

1982’de faşizme karşı mücadelenin birliği hedefiyle devrimci örgütlerin kurduğu Faşizme Karşı Birleşik Direniş Cephesinde (FKBDC) yer aldı. TKEP adına bu cephenin yönetiminde yer aldı.

Bunu takip eden süreçte, 1984’te Sol Birlik adında, 7 Kürt ve Türk parti ve örgütünün içinde yer aldığı bir platformun kuruculuğunda ve yönetiminde yer aldı.

Ağustos 1988’de tekrar Türkiye’ye döndü. 5 yıl İstanbul da TKEP sekreteri olarak illegal çalışmalar yaptı. 1993’te İstanbul’da yakalandı. Cezaevine kondu. 11 Eylül 2001’de tahliye oldu.

Cezaevinde, Birleşik Sosyalist Parti’nin (BSP) kuruluşunda, kurucu üye olarak yer aldı. BSP’nin Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ile 1994’te ittifak yaparak oluşturmuş olduğu seçim platformunun milletvekili adayı olarak Gaziantep’te seçime katıldı.

Töre cezaevindeyken 1996’da kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kurucu üyesi oldu. Cezaevinden tahliye olduktan sonra, politikaya kurucu üyesi olduğu ÖDP ile devam etti. 2002’de yapılan parti kongresinde ÖDP’nin Parti Meclisi Üyeliğine seçildi.

Töre’ye 2004 tarihli duruşmada 22 yıl hapis cezası verildi, iyi halinden dolayı cezası 18 yıla indirildi. Karar savcı tarafından temyiz edildi.

Töre, 2003 tarihinde İsviçre’ye gelerek iltica talebinde bulundu. Bu tarihten itibaren yurt dışında yaşıyordu.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 17:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56