TÜTÜN EMEKÇİSİ DEVAM KARARI ALDI

Eylemin geleceğini belirlemek için yapılan referandumun ilk sonuçlarına göre, geçerli 8 bin 180 oyun 8 bin 150’sinde devam çıktı.

TÜTÜN EMEKÇİSİ DEVAM KARARI ALDI

Eylemdeki tütün işçileri, Tek Gıda-İş’e bağlı 40’ı aşkın işletme ve 27 merkezde yapılan referandumda sendikal mücadelenin desteklenmesi yönünde karar aldı. Kesin sonuçlar ve yol haritası bugün açıklanacak.

TEKEL işçilerinin bugün 24. gününe giren eylemlerinin geleceğini belirlemek amacıyla yaptıkları referandumdan “eyleme devam” kararı çıktı. Eylemdeki TEKEL işçileri, Türk-İş Genel Merkezi’nde, hükümetin yeni iyileştirme önlemleriyle birlikte yaptığı eylemi sonlandırma teklifini oyladı. Referandum beyaz oyların ezici üstünlüğüyle sonuçlandı. Türk-İş önündeki sandıkta kullanılan 1282 oyun tamamı beyaz yani “sendikal mücadeleye devam” yönünde çıktı.   21 ildeki 43 TEKEL işyerinde çalışan yaklaşık 11 bin işçinin oy kullandığı referandum kapsamında Türk-İş Genel Merkezi önünde eylemi sürdüren işçiler, genel merkez içerisinde kurulan paravanların arkasında oylarını zarfa koyarak sandığa attı. Eylemin devam etmesini isteyenler beyaz, sonlanmasından yana olanlar da kırmızı renkli oy pusulalarını tercih etti. Oylarını açık olarak kullanmak isteyen bazı işçilere sendika yetkilileri, oylamanın gizli olduğu uyarısında bulundu. Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç, oy verme işlemi öncesinde yaptığı açıklamada, çeşitli çevrelerin, TEKEL işçilerinin eyleminin ideolojik olduğu, belirli kesimlerce organize edildiği, 300-500 kişiyle sınırlı olduğu yönündeki eleştirilerde bulunduklarını belirtti. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da benzer ifadeleri kullandığını anımsatan Amaç, işçi sayısının Türk-İş’in ricası ve işçilerin soğuktan zarar görmemesi için azaltıldığını, çeşitli illerden çok sayıda işçinin Ankara’ya gelmek istediğini söyledi. “Hükümet çözüm yerine inatlaşmayı araç olarak görüyor” diyen Amaç, referandum sonunda TEKEL işçisinin iradesine saygı göstereceklerini vurguladı. Amaç, şöyle konuştu: “23 gündür direnen işçiler, ‘11 aylık süreyi, 100 liralık artışı yeterli görüyoruz’ derse buna saygı göstereceğiz. Eğer ‘devam’ çıkarsa Tek Gıda-İş, TEKEL işçisini asla yalnız bırakmayacak. Ankara da 10-14 Ocak’ta TEKEL işçisinin kaç kişi olduğunu görecek.”  

İtfaiyecilerden destek İstanbul’da eylem yapan itfaiye işçileri adına bir grup dün TEKEL işçilerine ziyaret ederek destek verdi. Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul ve beraberindeki sendika üyesi itfaiye işçileri, üzerlerindeki görev kıyafetleriyle Türk-İş Genel Merkezi önüne geldi. İtfaiye işçilerinden Vedat Kaya, TEKEL işçilerinin yaktığı ateşle haklarını korumak için mücadeleye devam ettiklerini söyledi. “Başka Kültür Evi” çalışanları da işçilere ziyarette bulundu. Charlie Chaplin kostümü giyen kültür evi çalışanı, işçiler tarafından alkışlarla karşılandı. İşçileri ziyaret eden CHP’li Çetin Sosyal da “Diyorlar ki ‘Yan gelip yatıyorlar.’ Bana göre yan gelip yatanlar Meclis’te...” dedi.

DİSK’in ‘Sendikal hak ve özgürlükler nöbeti’ sürüyor.   DİSK’in ‘Sendikal hak ve özgürlükler nöbeti’ sürüyor  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: Demokrasi güçlerini ve emek dostlarını, özgürlükleri talan eden AKP iktidarına karşı tek vücut, tek yürek, tek yumruk olmaya çağırıyorum. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 2009’da demokratikleşmeyi ağzından düşürmeyen AKP iktidarının, ülkede ciddi bir kutuplaşma yarattığını belirterek, AKP hükümetinin emek karşıtı uygulamalarına karşı “birlik” çağrısında bulundu. Çelebi, “Hak ve özgürlükler adeta kuşatılmıştır. Hak aramanın 2009’daki karşılığı TEKEL işçilerine, itfaiye işçilerine, DİSK’lilere reva görüldüğü gibi baskı ve şiddet olmuştur. Demokrasi güçlerini ve emek dostlarını, özgürlükleri talan eden iktidara karşı tek vücut, tek yürek, tek yumruk olmaya çağırıyorum” dedi. DİSK Genel Başkanı Çelebi, geçen hafta başlatılan ve dün ikincisi gerçekleştirilen “Sendikal Hak ve Özgürlükler Nöbeti”ne katıldı. Taksim Gezi Parkı’nda toplanan DİSK’liler, “Sendikal hak ve özgürlüklerin takipçisi olacağız. Tutuklu DİSK/Nakliyat-İş Genel Başkanı ve yöneticileri serbest bırakılsın” yazılı pankart açarak, “Hükümet zammını al başına çal”, “TEKEL işçisi yalnız değildir”, “Cezaevleri yıldıramaz bizleri”, “Tutuklular sendikal onurumuzdur” sloganları attılar. Açıklamaların ardından oturma eylemi yapan DİSK’liler daha sonra olaysız dağıldı. “Sendikal Hak ve Özgürlükler Nöbeti”, DİSK’in kuruluş yıldönümü olan 13 Şubat’a kadar her çarşamba 12.00-13.00 saatleri arasında Taksim Gezi Parkı’nda sürecek.  

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56