TÜTÜN İŞÇİSİNİN HAK MÜCADELESİNDE 45.GÜNE ULAŞILDI

Öncelikli olarak bugünkü görüşmeden çözüm bekleyen sendikal çevreler, uzlaşma olmaması halinde 3 Şubat’ta şimdiye kadarki en kitlesel eylemin yapılacağını dillendiriyor. Tabii, kararı alan konfederasyonlar gerekli iradeyi gösterdiği takdirde...

TÜTÜN İŞÇİSİNİN HAK MÜCADELESİNDE 45.GÜNE ULAŞILDI

Başkanların sınav günü

Öncelikli olarak bugünkü görüşmeden çözüm bekleyen sendikal çevreler, uzlaşma olmaması halinde 3 Şubatta şimdiye kadarki en kitlesel eylemin yapılacağını dillendiriyor. Tabii, kararı alan konfederasyonlar gerekli iradeyi gösterdiği takdirde...

Tütün emekçisinin hak mücadelesi 45. gününe ulaştı. Orantısız güç, soğuğa karşı çevreyi kirlettiği gerekçesiyle çadırlarının sökülmesi tehdidi ve benzeri bir dizi gayri insani yaptırıma karşı kazandıkları hakları korumaya çalışan tütün emekçisinin geniş kamuoyu desteğiyle 45. güne ulaşan mücadelesi, belki de şimdiye kadar yapılacak en kitlesel eyleme de öncülük etmiş olacak. Zira öncelikle bugün Başbakan Erdoğan ile Türk-İş arasındaki görüşmeden bir çözüm bekleyen emek hareketi, beklenen uzlaşmanın sağlanamaması halinde 3 Şubat’ta bir günlük çalışmama hakkını kullanmak üzere karar aldı. Ancak sendikal çevrelerde dillendirilen görüşlere bakılırsa söz konusu karar yalnız işe gitmeme olarak uygulanmayacak. Bu kararın çok büyük ve kitlesel bir eyleme dönüşmesi mümkün. Ancak bir araya gelerek karar alan üç işçi ve üç memur konfederasyonunun gerekli iradeyi göstermesi ve aldıkları kararın arkasında durmaları koşuluyla...

En geniş platform

Konuyla ilgili görüştüğümüz Petrol-İş Başkanı Mustafa Öztaşkın, konfederasyonların kararla ilgili henüz tam olarak ayrıntıları ele almadığını belirterek gelinen durum üzerine örgütlü çalışanların bir günlük işe gitmeme hakkını kullanacağını hatırlattı. Kararın işyerlerinin durumuna göre uygulanacağını dile getiren Öztaşkın, anlaşma olmaması halinde bugüne kadar yapılan en nitelikli eylemin yapılabileceğini ifade etti. Öztaşkın’a göre, işçi konfederasyonlarının yanı sıra üç ana memur konfederasyonunun da toplantıya katılarak alınan karara imza atması ile emek hareketi en geniş platformda bir araya gelmiş oldu. Ortak bir karar alındı. Bu nedenle de çok kitlesel bir eylemin yapılması pek tabii ki mümkün, yeter ki gerekli irade ortaya konsun, alınan kararların arkasında durulsun.

Yalnız başlangıç olur

KESK Başkanı Sami Evren de öncelikle bugün saat 18.00’de yapılacak görüşmeden bir uzlaşma çıkacağını beklediklerini anlattı. Şimdiye kadar yalnız meydanlarda sataşan Başbakan’ın görüşmeyi kabul etmesini, uzlaşmanın işareti olarak yorumlayan Evren, uzlaşmanın ancak 4-C uygulamasının kaldırılmasıyla mümkün olabileceğine dikkat çekti. Uygulama kaldırılmadığı takdirde, kapanan tüm fabrika ve işyerlerinde uygulanacak bu sistemin emekçiler için ciddi bir sıkıntı yaratacağını belirten Evren’e göre, altı konfederasyonun birlikteliği bu doğrultuda.

Uzlaşmanın olmaması halinde 3 Şubat’ta yapılacak eylemin yalnız bir günlük bir eylem olmayacağının altını çizen Evren, “Bu ancak, yapılacak eylemlerin başlangıcı olur. Aksi takdirde bir gün eylem yaptık vicdanlarımızı rahatlattık tavrıyla kalamayız” dedi.

Tütün emekçisine kamuoyunun yüzde 90’ların üstünde bir desteği olduğunu anlatan Evren’e göre, 3 Şubat’taki eylem kesinlikle memur eylemini aşan ve mutlaka sokaklara taşan bir eylem olacak.

Klasik işyerlerine kapanılacak bir günden söz edilemeyeceğini vurgulayan Evren, uzlaşma olmaması halinde 3 Şubat’ın bir emek ve demokrasi şölenine dönüşeceğini sözlerine ekledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56