ÜÇ FİDAN ANILDI

12 Mart 1971 askeri darbesinin ardından 6 Mayıs 1972’de idam edilen 1968 başkaldırı hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, katledilişlerinin 40. yılında Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı.

ÜÇ FİDAN ANILDI

Devrimci önderler anıldı.

40 yıl geçse bile...

Mayıs 1972de idam edilen 68 kuşağı önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan katledilişlerinin 40. yılında Karşıyaka Mezarlığında anıldı. 7’den 70e binlerce kişinin katıldığı anma töreni, solun her rengini buluşturdu, birleştirdi. Deniz’lerin ve eşi Halit Çelenkin mezarına karanfil bırakan Şekibe Çelenk, Ah Halitçiğim beni bırakıp gittindedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da sabah erken saatlerde Deniz’leri mezarları başında andı.

Deniz’lere giden yollar insan seliyle dolarken, adım atacak yer kalmadı. Solun her renginin buluştuğu törene, birlik görüntüsü hâkimdi. CHP, BDP, ÖDP, EDP, KESK, DİSK, Emek Partisi, Devrimci 78’liler Federasyonu, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Partizan, Odak, Pirsultan Abdal Kültür Derneği başta olmak üzere onlarca parti ve sivil toplum örgütü anmaya katıldı. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya ile diğer devrimcilerin resimleri taşındı. CHP milletvekili İlhan Cihaner, BDPli Sırrı Sakık, sanatçı Ferhat Tunç da alanda dikkat çeken isimlerdi. Anma sırasında sık sık Yaşasın devrim ve sosyalizm. Faşizme ölüm, tek yol devrim. Faşizme karşı omuz omuza. Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş. Deniz, Yusuf, Hüseyin sürüyor sürecek mücadelemiz. Halit Çelenk ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Anma için Karşıyaka Mezarlığı’nın 2. Nolu Kapısında platform kuruldu. Devrim ve devrim mücadelesinde yitirilenler içinEnternasyonel Marşı eşliğinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Töreni organize eden 19 sivil toplum örgütü adına KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Doğan Kaya, AKPnin bir yandan demokrasiyi dilinden düşürmezken, diğer yandan da seçilmiş yöneticiler, siyasetçiler, gazeteciler, aydınlar, çocuklar ve gençlerin cezaevlerinde olduğunu vurguladı.

Halit Çelenk’in kızı Serpil Çelenk Güvenç de kürsüye Halit Çelenkin yoldaşları, arkadaşları merhabadiyerek çıktı. Babası Halit Çelenkin acıyı bal eylediğini ve Denizlerin acısını yüreğine gömdüğünü belirten Güvenç, babasının kavgayı, mücadeleyi sonuna kadar sürdürdüğünü anlattı. Güvenç, Amerikan emperyalizmi ve onun Türkiyedeki işbirlikçileri, bugünkü adı akkendi karaolan iktidar, çıkardığı yasalarla emekçilerin kazanılmış haklarını ellerinden almak için çabalıyordiye konuştu.

‘Deniz’ler burada’

Güvenç, “Emekçiler Kürecikte Deniz’lerin izinden giderek Amerikan radarına karşı mücadele ediyorlar. İşte Halit Çelenk orada. Bütün emekçiler sokaklarda, taşeronlaşmaya karşı sendikal haklarını istiyorlar. İşte onun için Deniz’ler ve Halit Çelenk burada. Onlar yaşıyor arkadaşlar” dedi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56