ÜÇ FİDAN\' DENİZ YUSUF VE HÜSEYİN\'İN İDAMLARININ 38. YILI

Gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 38. yılı

ÜÇ FİDAN\' DENİZ YUSUF VE HÜSEYİN\'İN İDAMLARININ 38. YILI


Gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 38. yılı

‘Üç fidan’ anılıyor

1968 kuşağının devrimci gençlik önderleri Gezmiş, Aslan ve İnan yurdun çeşitli illerinde düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda düzenlenecek törene diğer bazı siyasi partiler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile öğrenciler de katılacak. Ayrıca CHP Ankara il örgütü meşaleli yürüyüş düzenleyecek.

1968 kuşağının devrimci gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idamlarının 38. yılında anılıyor.

ANKARA: Karşıyaka Mezarlığı’nda bugün saat 13.00’te Devrimci 78’liler Federasyonu, 68’liler Dayanışma Derneği, 78’liler Girişimi, Ankara Halkevleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Devrimci Hareket, ESP, ÖDP, SDP, Sosyalist Parti ve TKP ortak anma töreni düzenleyecek. Etkinliğe diğer bazı siyasi partiler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile öğrenciler de katılacak. Gezmiş ve arkadaşlarının avukatı Halit Çelenk, bu yıl rahatsızlığı dolayısıyla anma törenine katılmayacak. Törende Halit Çelenk’in eşi Şekibe Çelenk ile katılımcı grupların temsilcilerinin kısa birer konuşma yapmaları bekleniyor. Konuşmaların ardından her yıl olduğu gibi bu yıl da mezarlara yanan sigaralar ve karanfiller bırakılacak.

Ortak anma törenine yapılan çağrıda 6 Mayıs 1972de darağaçlarında son soluklarında bile devrime ve sosyalizme olan bağlılıklarını haykıran önderlerimizin devrimci düşünceleri ilk gün sıcaklığında yüreğimizde, bilincimizde, vicdanımızda yaşadı, yaşıyor. Askeri darbelerle hesaplaşma ve darbecilerin işledikleri suçlar için halka hesap vermesini sağlama mücadelesinin bir parçası olarak, Denizleri idam sehpalarına çıkarıp katledenleri bir kez daha lanetleyeceğizdenildi. Bu arada Denizlerden Fikri Sönmeze başlıklı anma etkinlikleri kapsamında yarın saat 18.00’de ÖDP Batıkent ilçe binasında sinevizyon gösterisi ve müzik dinletisi, 8 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te ÖDP Sincan ilçe binasında Mahmut Uyan ile söyleşi, 9 Mayıs Pazar günü saat 18.00’de de ÖDP Keçiören Dayanışma Evi’nde Mehmet Ali Yılmazla söyleşi etkinlikleri gerçekleştirilecek.

CHP’den meşaleli yürüyüş

CHP Ankara il örgütü de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının 38. yıldönümünde meşaleli yürüyüş düzenleyecek. Gezmiş, Aslan ve İnan’ı anmak için düzenlenecek olan meşaleli yürüyüş, bugün saat 19.30’da Kızılay’daki CHP Ankara İl Başkanlığı binasının önünden başlayacak ve Sakarya Caddesi’nde sona erecek. CHP Ankara il örgütü, meşaleli yürüyüşten sonra Sakarya Caddesi’nde sergi açacak ve film gösterimi gerçekleştirecek.

İSTANBUL: CHP İstanbul İl Kadın Kolları, 1968 kuşağının devrimci liderlerini Dolmabahçe Rıhtımı’nda saat 11.30’da düzenleyecekleri etkinlikle anacak. CHP İstanbul İl Kadın Kolları adına açıklama yapan Oya Tümer,Emperyalizm ve kapitalizm uşaklarının hesaplarını bozmak için, Cumhuriyetin aydınlığına yönelen çağdışı kafaların oyunlarını bozmak için ve devrimci yürekleri bir kez daha kucaklamak için buluşacağızdedi.

CUMOK üyeleri de 68’in devrimci önderlerini Dolmabahçe Meydanı’nda 12.00’de anacak. CUMOK’tan yapılan açıklamada da “Yiğitlerimiz, Deniz, Yusuf ve Hüseyinin uğruna canlarını verdikleri ‘Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye’ mücadelesinde, Amerikan bahriyelilerinin 40 yıl önce denize döküldüğü Dolmabahçe Rıhtımında buluşarak, ellerimizdeki karanfilleri denize serperken Denizlere saygı sunacağızdenildi.

TKP ise gençlik önderlerini Galatasaray Lisesi’nden Dolmabahçe’ye yapacakları yürüyüşle anacak. Yürüyüşün ardından Dolmabahçe Meydanı’nda miting düzenlenecek. 68’liler Vakfı da yarın saat 20.00’de Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 3 Fidanı Anıyoruzetkinliğini gerçekleştirecek.

Anıt açılışı ve söyleşi...

MERSİN: Mersin 68’liler Derneği’nin düzenleyeceği anma etkinlikleri bugün, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan anısına yaptırılan Barış ve Kardeşlik Ormanı’ndaki Üç Fidan” anıtına saat 11.00’de çelenk sunulması ve burada 3 güvercinin göğe salınması ile başlayacak. Etkinlikler, saat 12.00’de KESK binası önünden Büyükşehir Belediyesi’ne kadar yürünmesi ve burada kitlesel basın açıklaması ile sürecek. Ayrıca 18.30’da, Mersin Cemevi’nde Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkızın katılacağı söyleşi düzenlenecek.

Etkinlikler 9 Mayıs’ta da devam edecek. 11.00’de, 68’liler Barış ve Kardeşlik Ormanı’ndaki Nâzım Hikmet Anıtı’nın açılışı yapılacak. Açılışa Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı, sanatçı Rutkay Aziz ve sinema sanatçısı Mehmet Ali Alaboranın yanı sıra BDP milletvekili Akın Birdal da katılacak. Etkinlikler, yazarlar Aydın Çubukçu, Eşber Yağmurdereli, Adil Okay ve Ömer Önerenin katılacağı söyleşiler, tiyatro gösterileri ve müzik dinletileriyle sürecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56