Uğur Mumcu 28 yıl önce bugünleri işaret etmişti

Evinin önünde uğradığı bombalı suikastle hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun seneler öncesinde yaptığı laiklik konuşması yeniden gündeme geldi.

Evinin önünde uğradığı bombalı suikastle hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun seneler öncesinde yaptığı laiklik konuşması yeniden gündeme geldi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır" diyerek,"Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım" diye  konuşması büyük tartışma yarattı.

Kahraman'ın bu konuşması Uğur Mumcu'nun yıllar önce katıldığı Nazlı Ilıcak ve Taha Akyol'un da olduğu televizyon programında yaptığı konuşmayı akıllara getirdi. Bu konuşmda devlet içerisine yerleşen "İslamcı kadrolar" uyarısı yapan Mumcu, Vatikan'daki Opus Dei tarikatını, Türkiye'deki İslamcı siyasal yapıya örnek gösterdi. Uğur Mumcu,  siyaset-ticaret-din üçgeninde gelişen yapıyı bu örnek üzerinden anlatarak bugünlere de ışık tutuyor.

"İslamcı bankerler" ve "Arap kapitülasyonları" olduğunu vurgulayan Mumcu bu yolla sağlanan şeriatçı düzenin imam hatip okullarıyla sürdürüldüğünü belirtiyor. İmam hatip okullarının iyi bir din eğitimi verilmesi için gerekli olduğunu aktaran Mumcu, ancak bu okullardan mezun olan isimlerin o dönemde yalnızca 10'da 1'inin Diyanet bünyesinde çalıştığını kaydediyor.

"İslamcı kadrolar" vurgusunu yapan Uğur Mumcu, üst düzey yargı üyelerinin ve devlet içerisindeki kadroların da imam hatip mezunu olmasına dikkat çekiyor. Mumcu laiklikle ilgili sözlerini ise "Bu nedenle laiklik son 10 yılda devlet eliyle yok edildi. Bunun içerisinde askeri rejim de vardır" diyerek bitiriyor.


Uğur Mumcu 28 yıl önce bugünleri böyle işaret etmişti

 

Basından

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2018, 15:35

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56