YASSIADA MÜZE OLABİLİYORSA MADIMAKDA MÜZE OLUR

Yassıada’nın müze olacağını dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, 1993’te Sivas’taki Madımak Oteli’nin yobazlar tarafından kuşatılıp yakılması sonucu yaşamını yitiren aydınların yakınları tepkili.

YASSIADA MÜZE OLABİLİYORSA MADIMAKDA MÜZE OLUR

Madımak neden müze olmuyor

Adnan Menderes ve dönemin siyasilerinin yargılandığı Yassıadanın müze olacağını dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günaya, 1993te Sivastaki Madımak Otelinin yobazlar tarafından kuşatılıp yakılması sonucu yaşamını yitiren aydınların yakınları tepkili.

Günay, yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığına getirildiği günden bu yana, yeni dönemde bakanlığın öncelik verdiği konulardan birinin de Yassıadanın müze yapılması olduğunu belirtiyor. Günayın bu yöndeki açıklamalarına Madımakta yaşamını yitiren aydınların yakınları tepki gösterdi. Şair Metin Altıokun kızı Zeynep Altıok Akatlı, Madımakın müze olması için taleplerini başta Bakan Günay olmak üzere tüm siyasilere ilettiklerinibelirtti.

Akatlı şöyle konuştu: 1 Temmuz günü bir mektup yazmış ve bu mektubu ilgili herkese iletmiştim. Sizin hiç babanız yandı mı diye sormuştum. O yazıya Bakan Günay başta olmak üzere devletin herhangi bir yetkilisinden yanıt gelmedi. Kulak arkası edildi. Günay, Cumhuriyette, Fazıl Say ile ilgili çıkan yazımın ardından beni aradı. O gün de aynı talebi dile getirdim. Ancak Sayın Bakan, kendi dönemlerinde oradaki kebapçının kaldırılmasıyla gurur duyuyor. Müze ile ilgili olarak söz sahibinin valilik olduğunu belirtiyor. Madımaktaki kebapçı kapatıldı, ne idüğü belirsiz bilim ve kültür merkezi yapıldı diye içi rahat olmamalı Sayın Bakanın. Biz, Sorumluluk valilikte. Benim işim değilanlayışını kabul etmiyoruz. Yassıada müze olabiliyorsa Madımak da müze yapılabilir. Yassıada müze olabiliyor da Madımak neden olmuyor?

Sayın Günay içiniz rahat mı?’

Şair Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan da Yassıada davasının “Türkiye’deki demokrasi davalarının en önemlilerinden biri olduğunu” dile getirdi. Aysan, “O davada hiç kuşkusuz çarşaf çarşaf özel yaşamın ortaya serilmesi manidardır. Ancak ne yazık ki siyasiler o davadan ders almadığı gibi 1980 darbesini gerçekleştirdiler. Sivas katliamı da bunların bir sonucuydu. Katliamın sonunda da Madımak ne yazık ki müze değil, bilim ve kültür merkezi yapıldı. Merkeze Behçet Aysan’ın kitaplarının yerine Pinokyo, Metin Altıok’un kitaplarının yerine de Sindirella kitapları koymayı tasarlıyorlar herhalde. Şimdi Sayın Bakan’a soruyorum: Yassıada’da da Madımak’ta olduğu gibi katillerin ve mağdurların adları yan yana mı yazılacak? Yani Yassıada Müzesi’nde de orada yargılananlarla yargılayanların adları da birlikte mi yazılacak? Günay’ın içi rahat mı?” görüşünü dile getirdi.

Aysan ayrıca Akatlı’yla birlikte babalarının adlarının bilim ve kültür merkezine dönüştürülen Madımak’tan silinmesi için gerekli hukuki süreci başlattıklarını, eğer babalarının adları silinmezse, gidip bizzat isimleri kendilerinin sökeceğini belirtti.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56