Ali Ekber Aydoğan (Derdiyoklar Ali ) Hayatını Kaybetti

Derdiyoklar Malatya Fethiyeli Ali Ekber Aydoğan (Derdiyoklar Ali) geçirdiği kalp krizi sonrası Almanya’da hayatını kaybetti.

Ali Ekber Aydoğan (Derdiyoklar Ali ) Hayatını Kaybetti
Derdiyoklar Malatya Fethiyeli Ali Ekber Aydoğan (Derdiyoklar Ali) geçirdiği kalp krizi sonrası Almanya’da hayatını kaybetti.

Ailesine sevenlerine başsağlığı dileriz.
www.arguvanhaber.com / Ersoy Eren

Derdiyoklar web sitesinde yayınlanan hayatı
Adım Ali Eker Aydoğan (Derdiyoklar) ...Malatya´nın Fethiye beldesi, Yukarı Tencı Obası´nda doğmuşum.
Müzik hayatıma ilkokul cağlarında  bağlama ile tanıştığımda başladım. Orta okulda çalıp okurken Kazım Amca´mın desteğiyle şiir yazıp beste yapmaya çalıştım. Yazdığım şiirler çeşitli dergilerde yayımlandı. 1972 yılında ilk 45´lik plağımı çıkardım (Derdiyok ismiyle). O yıllarda Türkiye´de ilk defa bağlama düzeniyle bateri, gitar, klavyeyi birlestirdim.1974 yılında Almanya´nın Darmstadt şehrinde oturma hakkına kavustum. Müzik faaliyetimi konser ve gazino çalışmalarıyla sürdürdüm. 1978´de değerli hocam Arif Sağ´la tanışıp kaset yapma kararı aldım. Daha önceki türümü devam ettirmek zorundaydım.
Profesyonel Müzik Hayatı...
Aynı köylüm olan İhsan Güvercin´ile birlikte ikili oluşturarak. 1979´da Derdiyoklar olarak ilk kasetimizi Türküola firmasında çıkardık. Modern Folk – Disko Folk türündeki eserlerimiz kısa bir zaman içerisinde büyük ses getirdi.Gerek müziğimiz, gerek özel müzik aletlerimiz, gerek yöresel giysilerimiz, gerek ise kendimize ait sahne şovlarımızla tüm izleyenler tarafından beğeniler kazandık. Çesitli müzik festivallerinde ödüller aldık. Yurt dışındaki gençlige büyük bir örnek oluşturduk. Yıllar geçtikce bizi örnek alıp yüzlerce büyüklü, küçüklü müzik grupları oluşup bizim türümüzü devam ettirmeye çalışarak bizi yaşattılar ve halen yaşatıyorlar. Türkiye ve Avrupa arasında köprü oluşturup  Anadolu düğün kültürünü sazımız ve sözümüzle Avrupa´ya taşıyarak geleneklerize büyük bir boyut kazandırdık. Müzik kültürünü değerli hocalarım Arif Sağ, Orhan Gencebay, Yavuz Top, Musa Eroğlu gibi büyük ustalardan aldım. 1986 yılında - İhsan arkadaş ayrıldıktan sonra – Bir çok arkadaşlarla çalısmalarımizı başarıyla devam ettirdik. Bu güne kadar 15 kaset çıkardık. Her kasetimiz ayrı güzellikte sesler getirdi.
Geri Bakış
Cok güçlü eserler üretip eserlerimin birçogu Türkiye´de ünlü sanatçılar tarafindan seslendirildi. En cok ses getiren eserlerim „İsyan Etmek Boşuna (Emine)“ - İbrahim Tatlıses, „Türkülerle Gömün Beni“ - Güler Duman. Ayrıca özellikle Arguvan Havaları´nı Batı sazlar eşliginde yabancı ülkelere taşıdık. Hatta İtalya´nın en popüler sanatçıları dahi Arguvan ağzini kendi dileriyle okudular. Arguvan Ağzı eserlerimizi birçok sanatçı seslendiriyor ama bunlardan en çok ses getirenler  „Dam Üstende Uzun Uzun Bacalar“ - Belkis Akkale, „Yılgın Adası“ - Sabahat Akkiraz, „Bu Nedir Güller Duman“ - Azer Bülbül (en son Izzet Yildizhan).
30 yıllık profesyonel müzik çalişmalarımı, başarı grafiklerini, anılarımızı, acı tatli günlerimizi sayfalarca yazsak anlatamayiz.
Bence...
Bana soruyorlar: „Bu güçlü eserleri nasıl hazırlıyorsunuz...“ diye. Başarının sırrı çok okuyup, çok calışıp, cok güzel konular bulup işledikten sonra değerli büyük ozanlarımız ve yazar çizerlerimizin eleştirisine sunup süzgeçten geçirmek. Bu güne kadar işlenmedik konu bırakmadım. Avrupa´da yabancı düşmanlığına karşi eserlerimle en cok mücadele veren sanatçı ünvani aldım. 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2021, 02:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56